Babylonjs – Giriş
Mart 18, 2017
Herkese Merhaba,

Her yıl farklı illerde, farklı üniversitelerde düzenlenen ve bir çoğumuzun duyduğu Akademik Bilişim Konferansları hakkında bir tutam bilgilendirme yazmak istedim.

Akademik Bilişim Konferansları nedir?

1999 yılından bu zamana kadar düzenli olarak her yıl farklı şehirlerde ve farklı üniversitelerde düzenlenen, bilgi teknolojileri hakkında fikir paylaşımı, tartışma, bilgi aktarımı ve bu alanda çalışan farklı bilgi seviyesindeki insanları bir araya getirmeyi amaçlayan güzel bir etkinlik. Daha detaylı bir açıklama ve hangi yıllarda hangi üniversitelerde bu etkinliğin düzenlendiğine dair daha fazla bilgi isteyenler için şuraya link bırakıyorum: www.ab.org.tr/

Benim burada özellikle dikkat çekmek istediğim konu bu konferansların öncesinde düzenlenen 4 günlük eğitimler. Bu eğitimler sayesinde, daha önceden liste halinde belirlenmiş kurslardan (Özgür yazılım olan) birini seçip 4 gün boyunca yoğun bir şekilde eğitim görüyorsunuz. Sektörden farklı insanlarla tanışıp farklı bakış açıları kazanıyorsunuz. Bir ara şuna başliyim dediğiniz teknolojilere hızlı bir giriş yapma imkanınız oluyor.

Yukarıda bahsettiğim 4 günlük kursları Linux Kullanıcıları Derneği organize ediyor. Adı 2019 yılına kadar Özgür Yazılım Kış Kampı olan bu kurlar, 2019 yılından itibaren Mustafa Özgül Özgür Yazılım Kış Kampı olarak anılmaya başlandı. Özellikle Sn. Mustafa Akgül'ü kısa bir google araştırması sonucu tanımazı şiddetle tavsiye ediyorum. İlerleyen zamanlarda Ayrı bir başlık bile açabilirim bu isim için. Kursları takip edebilmeniz için şuraya da bir link koyuyorum: www.kamp.linux.org.tr

2016 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde düzenlenen 18. Akademik Bilişim Konferansı'ndan başlayarak düzenli olarak her yıl bu etkinliklere katılan biri olarak 2 yıl katılımcı olduğum Özgür Yazılım Kış Kampı kurslarında 2018 ve 2019 yıllarında Android ile Mobil Uygulama Geliştirme Eğitmeni olarak yer aldım. Katılımcılıktan eğitimciliğe güzel bir yol oldu :") Sektörden bir çok insanla tanışıp bir çok katılımcıya Özgür yazılımı ve Android'i sevdirdik, eğitim verdiğimiz katılımcılar arasından uygulama yazıp Play Store'a koyanlar oldu. (Fotoğraftaki Android ile Mobil Uygulama Geliştirme kursumuzun 1 numaralı eğitimcisi, Bilkent Üniversitesinden NEŞE ŞAHİN ÖZÇELİK)
Şimdi aklınıza takılabilecek muhtemel sorulara cevap vermeye çalışayım.

Kurslar Ücretli mi?

Kurslar tamamen ücretsiz. Eğitimcilerin kurs vermek için hiçbir ücret almadığı gibi katılımcılar bu kurslar için herhangi bir ücret ödemiyor. Sadece küçük bir detay var. Yol masraflarınız size ait. Aynı şekilde 4 gün + Konferansların olduğu günler, kalacacak yer ve yeme içme masraflarınızı da kendiniz karşılıyorsunuz. Bu noktada güzel bir haber var, genelde her yıl KYK yurtları ile anlaşıp cüzi bir miktara misafir olmanıza da yardımcı oluyorlar. Laptopunuzu alıp yola koyulabilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça güzel, bu yazıyı okuyan arkadaşlarla ilerleyen yıllarda bu eğitim ve konferanslarda karşılaşmak dileği ile...

Burak Çağlayan
Burak Çağlayan
Kod aşığı, müzikle uğraşmayı, farklı ülkeler ve şehirler gezmeyi seven, yeni teknolojileri takip eden ve uygulamaya çalışan bir Bilgisayar Mühendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir